Hakkımızda

Motorkaravan'ın kurucusu, Atilla Algon 1942 yılında, Değirmendere'de doğdu. Denizci bir ailenin çocuğu. İki dedesi de Bahriye Subayı idi, babası gemi insaiyecisi "Fethi Algon" dur.

1945 yılında, Marshall Planı çerçevesinde saptanan "Doğu Anadolu Ulaşım Planı" nı gerçekleştirmek üzere, Van Gölü'nde gemi yapmak için Tatvan'a gitti. Van Gölü kenarındaki bu dünya guzeli ilçede oniki sene kaldı. İlk ve orta okulu Tatvan' da okudu. İlk denizcilik derslerimi, SARPI ve PIRAT' ta, babasından, Van Gölün' de aldı. Okul dışındaki tüm zamanı tershane ve şantiyelerde geçtirdi, teknik bilgisi çok gelişti.

1957 yılında İstanbul' a döndü, Kalamış Yelken Kulübü' ne kaydoldu, sonra İstanbul Yelken' e transfer oldu. 1984 yılına dek süren Centre Boatyarış yelkenciliği sırasında, SARPI, PIRAT, SNIPE, FINN ve DRAGON sınıflarında yarıştı ve Milli Takıma girme onuruna erişti. 1975 yılında, yat sahibi olmaya karar verdi. Ancak parası yetişmeyince, bir arkadaşından bulduğu, 7.65 m. boyunda, tek kamaralı, köşeli yelkenliyi, teyzesinin oğlunun Cağlayan' daki iskelet atelyesinde yapmaya başladı. Akşamları iş çıkışı, hafta sonları, bayramlar demeden iki yılda tekneyi denize indirdi.

Sonraları, 1984' de, Amerika' dan "ROBERT-27" model fiber tekne planı getirtti. İ.Y.K. ' daki beş arkadaşta, tekneyi beğenip yaptırmak isteyince, maliyeti kurtardı ve dışı kalıp yapıp, üretime başladı. Birkaç yıl içinde, birçok eğitim programına katıldı, araştırmalar yaptı ve fiber glass tekniğini tamamen öğrendi. Buna, çocukluktan bu yana şuur altında biriken gemi yapım teorilerini de katınca, artık kendini hazır hissetti ve 19 yıldır çalıştığı, Planlama Baş Uzmanlığı' na kadar yükseldiği "Denizcilik Bankası" ndan ayrıldı, tekne üretim sektörüne girdi. Profesyonel yelkenli yat ureticiliği sırasında, İdeal Yat A.Ş., Mekamar, Üstündağ Marin firmalarının ortağı oldu, teknik görevleri üstlendi.

ALGOMAR' a doğru... Birçok dost ve arkadaşın "-Artık kendi firmanı aç!" dileği ve uyarısı üzerine, 1995 yılı mayıs ayında, "ALGOMAR YAT URETİM İŞLETMESİ" ni kurarak, Bursa' da calışmalara başladı. RAINBOW - 9.40 ALGOMAR YAT' daki ilk üretimi, RAINBOW - 9.40 modeli yelkenli yat oldu. Bu tekne, yelkencilerce o kadar beğenildi ki, üretimini yılda 8'e çıkartmak zorunda kaldı. İnanılması zor ama, Türkiye gibi, insanları denize çok dost olmayan bir ülkede, son 6 yılda, 41 RAINBOW - 9.40 denize indirildi.

Bunların önemli bir kısmı da, sınırlı bütçeye sahip genç yelkencileri tekne sahibi yapmak icin planladığı," Kooperatif aracışığı ile oldu.

Ben deniz Oğuz Ersöz 2016 yılında kendime bir tekne yapmak istedim ve arkadaşım Bahadır Eği'nin yelken grubu Yelkensever e hangi tekneden kalıp almalıyım sorusuna Motorkaravan cevabını alınca internette Motorkaravan kelimesini aradım ve http://www.algomar.gen.tr web sitesinin bir kaç yıl önce kapanmış olduğunu ve erişilemediğini gördüm, tarihçesini okuyunca çok etkilendim, geçmişte ülkemize büyük kazanımlar sağlamış bu şirketin kapanmış olmasına gönlüm razı olmadı, bu web sitesini kurucusu anısına sürdürmek istedim.

Elektromekanik mühendisiyim, denizi seviyorum, vesile ile ben de deniz donanımları ve dönüşümleri ile katkı yapabileceğimi düşünüyorum. Atilla Algon her daim bu sitenin gerçek sahibi kalacaktır.

 

 

 

Contact Info

address

Serbest Bölge Post Box 6 PIM Antalya Turkey

phone

+90 216 428 9826

email

info@algomar.gen.tr

Write a message